Prelekcja na temat współczesnej organizacji Wolnomularskiej

Wystawa „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularstwo w Sopocie”

hypatia Wolnomularstwo polskie i światowe

Do 17 kwietnia 2020 roku w Muzeum Sopotu będzie można obejrzeć wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularstwo w Sopocie”, prezentującą dzieje sopockiej masonerii. To obowiązkowy punkt na trasie zwiedzania Trójmiasta zarówno dla miłośników Sopotu, jak i Sztuki Królewskiej.

Wernisaż otwierający wystawę odbył się w piątek 7 lutego 2020 r. W wydarzeniu uczestniczył m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który z humorem zauważył, że jak widać sam nie poznał jeszcze wszystkich tajemnic swojego miasta…

Oficjalnym partnerem ekspozycji jest Wielki Wschód Polski. Podczas wernisażu brat Marcin, Wielki Mistrz WWP,  pogratulował organizatorom odważnej inicjatywy oraz profesjonalnej realizacji ekspozycji. Rzeczywiście, uwagę przykuwają nie tylko zebrane przez Muzeum Sopotu masonica, ale także sposób ich prezentacji, z licznymi nawiązaniami do symboliki i rytuałów wolnomularskich. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. Izbę Rozmyślań.

Wystawa „Pod Słońcem Pokoju” pokazuje istotne miejsce wolnomularzy w historii Sopotu. Dowiadujemy się, że fartuszki nosiło wielu sopocian. Jak powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu” dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz:

„Sporządziłyśmy listę sopockich masonów na podstawie ksiąg lóż znajdujących się obecnie w archiwum w Szczecinie. Przygotowując tę wystawę, miałyśmy nawet pomysł, by zrobić mapę z miejscami, gdzie sopoccy wolnomularze mieszkali. Ale punktów byłoby tak dużo, że mapa stałaby się nieczytelna. Na planie zostaną zatem zaznaczone cztery lokalizacje, w których się spotykali. Od inspektora owczarni, przez rentierów, po kupców, nauczycieli muzyki i pastorów – udało nam się ustalić ponad trzysta nazwisk”.

Muzeum Sopotu Karolina Babicz

Jak podaje Muzeum Sopotu, obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biblioteki Gdańskiej PAN, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych. Wystawę uzupełniają fragmenty filmów, prezentacje multimedialne, fotografie i archiwalia.

Cieszy fakt niezwykłej otwartości i życzliwości pracowników Muzeum Sopotu oraz ogromne zainteresowanie, z jakim ekspozycja się spotkała wśród odwiedzających (sądząc po rekordowej frekwencji podczas uroczystego otwarcia).

Ekspozycji towarzyszą wykłady poświęcone współczesnemu wolnomularstwu. Pierwszy z nich wygłosił 8 lutego Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski.

Harmonogram wykładów prowadzonych przez Braci i Siostry z Wielkiego Wschodu Polski:

  • 8 lutego 2020, godz. 12:00 „Współczesnym polskim wolnomularstwie liberalnym, organizacji i ludziach” – Marcin Stańczak – Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski
  • 27 lutego 2020, godz. 17:30 “Współczesne wolnomularstwo liberalne: podstawy, pryncypia, rytuały, symbolizm, filozofia w praktyce” – Tomasz Szmagier
  • 12 marca 2020, godz. 17:30 “Masoneria, sprawdź czy to coś dla Ciebie” – Aleksandra Wysocka, Czcigodna Mistrzyni loży Wolność Przywrócona

Serdecznie polecamy również harmonogram wykładów prowadzonych przez Siostry z zaprzyjaźnionej obediencji Wielkiej Żeńskiej Loży Francji:

17 kwietnia 2020, godz. 17:30 “Masoneria kobieca w Polsce” – dr Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka

Szczegóły najbliższych wykładów znaleźć można na stronie Muzeum Sopotu.