Braterstwo w obliczu pandemii

Wielki Wschód Polski Wolnomularstwo polskie i światowe

Obecny czas to nie tylko zmagania z globalną epidemią koronawirusa, ale też moment próby braterstwa i solidarności. W liście do wszystkich członków Wielkiego Wschodu Polski w ostatnich dniach marca 2020 roku, Wielki Mistrz napisał m.in.:

„Pandemia skutecznie wydobyła na światło dziennie to co od zawsze czułem w W.·.W.·.P.·., a co często trudno było opisać słowami, mianowicie poczucie braterstwa i chęć (czy wręcz potrzebę) pomagania innym. Na nasze słowa uznania zasługują zarówno Czcigodne Mistrzynie, Czcigodni Mistrzowie, Jałmużnicy oraz inne Siostry i Bracia wykonujący tuziny telefonów czy prowadzący stosy korespondencji w trosce o sytuację naszych członków, bądź zgłaszający konkretne inicjatywy siostrzano-braterskiego wsparcia”.

Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski

Loże należące do Wielkiego Wschodu Polski po pierwsze skupiły się na wsparciu swoich członków, ich rodzin oraz społeczności lokalnych oraz rozpoczęły prace lub spotkania nierytualne w trybie zdalnym. Prace z zastosowaniem elementów rytuału odbyły się w lożach „Wolność Przywrócona”, „Universe” i „Pod Sokołem i Sową„. Nierytualnie spotkała się loża „Astrolabium” i „Cezary Leżeński”. Kolejne warsztaty również są w trakcie przygotowań wirtualnych spotkań. Rada Zakonu Wielkiego Wschodu Polski przygotowała specjalne wytyczne technologiczne, jak wirtualne prace można zorganizować.

„W tych pełnych napięcia momentach rytuał, deski i braterskie wsparcie są bezcenne” – zauważa Czcigodna Mistrzyni Sz. L. „Wolność Przywrócona”. „Masoneria ma do zaoferowania filozoficzne zatrzymanie, refleksję i wspólne poszukiwanie poczucia sensu. Jest bardzo potrzebna właśnie teraz. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować prace wolnomularskie w tych nietypowych warunkach, żeby być z siostrami i braćmi nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie.” – dodaje.

Wielki Wschód Polski pozostaje też w bieżących kontaktach ze wszystkimi zaprzyjaźnionymi obediencjami. Osobiste listy wsparcia, Wielki Mistrz wysłał do Zakonów w tych krajach, gdzie pandemia zebrała największe żniwo. W liście do jednej z zaprzyjaźnionych Włoskich Obediencji czytamy:

„W imieniu własnym oraz całego Wielkiego Wschodu Polski, składam na Twoje ręce braterskie wyrazy współczucia z powodu Globalnej Pandemii, która, zgodnie z medialnymi doniesieniami, odciska znacząco swoje piętno na terenie Republiki Włoskiej. Wydarzenia, w obliczu których stanęły Siostry i Braci, ich Rodziny, Przyjaciele i cały Naród, wypełniają nasze serca bólem, jakiego dawno nie doświadczaliśmy. Rytualny Łańcuch Braterstwa, który od zawsze rozciąga się ponad przestrzenią i jednoczy wszystkich Wolnomularzy, jest obecnie odprawiany w poczucie troski i solidarności wobec Braci i Sióstr, którzy doznali straty w związku z obecną sytuacją”.

Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski

Przed nami jeszcze co najmniej kilka niełatwych miesięcy. Pamiętajmy, żeby kierować się braterskimi uczuciami i zgodnie ze złożonymi przysięgami nieść pomoc tym, którzy są w potrzebie.

Wielka Edytor Wielkiego Wschodu Polski