Menu Close

na Wsch∴ Poznania Pod Sokołem i Sową

na Wsch∴ Poznania

Ryt Szkocki Dawny i Uznany

Nazwa Loży nawiązuje do przeciwstawnych ale i dopełniające się siły, niczym Ciemność i Jasność, Zło i Dobro, Kobiecość i Męskość.
Sowa to boski ptak kojarzony z Ateną (Minerwą), a więc z boską Mądrością. Do tego Sowa to symbol duszy i śmierci, śmierci przesądów, fałszywych przekonań, śmiercią obłudy i fałszu można nawet powiedzieć. Śmierć to, także przemiana, początek czegoś nowego. Sowa symbolizuje zatem, i aspekt negatywny, i aspekt pozytywny tej przemiany.

Sokół to Horus – egipski symbol wędrówki Duszy do Wielkiego Architekta, a więc ostatecznego i niezmierzonego Źródła Mądrości i Piękna. Czasami postać Sokoła przyjmował również Ra, Bóg-Słońce, więc poniekąd Sokół to również symbol oświecenia i niezwykle głębokie zawezwanie do poszukiwania Światła, które rozjaśni mroki Ciemności oraz fałszywych osądów i przesądów.

Ceremonię zapalenia świateł uświetnili swoją obecnością przedstawiciele wszystkich pozostałych 10 Lóż Wielkiego Wschodu Polski oraz reprezentacja polskich Lóż Wielkiej Żeńskiej Loży Francji.

Loża Pod Sokołem i Sową jest otwarta na wszystkich kandydatów, zgodnie ze zwyczajem masońskim „wolnych i dobrych obyczajów”, mieszkających w zachodnich rejonach Polski i pragnących zgłębiać arkana wolnomularstwa.

Skontaktuj się z nami